Filmklub podcast

Filmklub podcast

Filmklub podcast #119 - Cseke Eszter és S. Takács András

2021. március 04. - vferi

20210228_125131.jpg

Otthonukban látogattuk meg az On the Spot alkotópárosát, Cseke Esztert és S. Takács Andrást, akik nemrég fejezték be első dokumentumfilmjüket, a Born in Auschwitzot. Egy gyors Covid-teszt után megbeszéltünk mindent a születéstől a halálig - ez talán az eddigi leghosszabb és leglazább interjú Eszterrel és Andrással, és az első, amit egy házaspár csinált velük.

riporter: Dömötör Ági és Varga Ferenc | fotók: Varga Ferenc | készült: 2021. február 28.

Meghallgatom a podcastot

Az elmúlt évtizedben az Egynyári kaland mellett a MÁSIK menő dolog a magyar köztévén az On the Spot volt. Cseke Eszter és S. Takács András együtt találta ki és működteti ezt az egyedi megközelítésű dokumentumfilm-sorozatot, ami egyszerre munka, szenvedély és életforma számukra. Az utóbbi öt évben a sorozattal párhuzamosan forgatták első egész estés dokumentumfilmjüket, a Born in Auschwitzot, ami január közepén debütált a francia ARTE tévécsatornán, később nézettségi rekordot döntött itthon a Spektrumon, lelkes kritikát közölt róla a német Der Spiegel magazin, legközelebb pedig a Budapesti Nemzetközi Dokumentumfilm Fesztiválon lehet megtekinteni március 7. és 10. között.

Ugyanolyan szabadsággal készült a film is, mint a sorozat epizódjai, de az alkotók kipróbáltak egy csomó új dolgot. A legizgalmasabb ezek közül talán az, hogy Jeruzsálemben leültették egy stúdióban a film két főszereplőjét, az auschwitzi haláltáborban született Angelát, és orthodox zsidó lányát, Katit, hogy nyugodt körülmények között beszélhessék ki a sérelmeiket.

Hogyan veszik rá a szereplőiket, hogy beengedjék őket az életükbe? Előfordult olyan helyzet forgatáson, amikor a személyes oldal felülkerekedett a szakmain? Kell néha hazudni, hogy elérjék a céljaikat? Miért nem vonzzák őket a könnyedebb témák? És mi az, ami a legnagyobb aggodalommal tölti el őket a jövőt illetően? Megtudjuk azt is, hogy melyik szerintük a legjobb és a legrosszabb On the Spot-epizód.

20210228_125209.jpg
S. Takács András és Cseke Eszter a beszélgetés kezdete előtti percekben

 

András felidézi a pillanatot, amikor életében először látta meg Esztert. Kitárgyaljuk, hogy gát volt-e köztük eleinte a hétéves korkülönbség, hogy melyikük miben domináns, hogy óvatosabbak lettek-e a gyerekük születése után, illetve, hogy miért gyűlölik, ha álompárként utalnak rájuk.

Olyan az egész, mint egy vasárnapi ebéd utáni nyugis, szerteágazó beszélgetés (valóban akkor is vettük fel), amit kábé félóránként felrázott a szobába berontó ötéves kisfiuk. Eszter és András nagyszerű riportalanyok: együtt szövik a történeteket, kijavítják egymást, vitatkoznak, máshogy emlékeznek dolgokra. Hamar elröppen ez a két és fél óra.

Dolgok, amiket emlegettünk az adásban:

Kilenc év és százhúsz adás után úgy döntöttünk, hogy lehetőséget biztosítunk lelkes hallgatóinknak, hogy támogassák a Filmklub podcastot. Ezt a Patreonon teheted meg, ahol beállíthatod, havonta mekkora összeggel szeretnéd segíteni a munkánkat. Célunk, hogy hallgatóink támogatásával még komolyabban foglalkozhassunk a műsorkészítéssel, és létrehozhassunk új típusú tartalmakat is, amikhez csak támogatóink jutnak majd hozzá. Kövesd be a Facebook-oldalunkat is, és ha tetszenek az adások, ne tartsd magadban a jó véleményedet: oszd meg, csillagozd fel és véleményezd a podcastot, ahol csak lehet (különösen az iTunes-on)! Köszönjük!

------------

Köszönjük a támpontokat Donáth Mirjamnak és Reisz Gábornak, illetve a mikrofont Simonyi Balázsnak!

A bejegyzés trackback címe:

https://filmklubpodcast.blog.hu/api/trackback/id/tr4216449546

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

kódex 2021.03.05. 20:56:59

A hét év egy ideális korkülönbség nem? Nem unjátok még a sok, évfolyamtársak közötti tönkrement házasságot? Tempora mutandis: kétszáz éve húsz év volt a normális. Talán ma is le lehet nyelni azt a hetet...

kewcheg 2021.03.06. 09:55:03

@kódex: szerintem itt a nő javára van a hét év....
süti beállítások módosítása